Kiedy dopadają nas zaburzenia nerwicowe, objawiające się zazwyczaj uporczywym lękiem – a lęk ten jest ukierunkowany na konkretne sytuacje, rzeczy czy osoby – mówimy wtedy o zaburzeniach zwanych fobią. Fobia to swego rodzaju irracjonalny lęk, ale nie tylko. Lęk zwykle wynika z logicznych przesłanek, a fobia nie. Strach, niepokój, lęk występujący w fobiach jest paraliżujący i nie daje się go kontrolować. Dodatkowo fobie generują w nas cały szereg objawów somatycznych. Tutaj zauważyć należy, ze strach czy lęk, który podświadomie pogłębia się i w pewnym momencie nawet wymyka się spod naszej kontroli, z czasem nawet uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, nazywamy właśnie fobią i to fobią w pełnej okazałości.
Nasze lęki i strach mogą być ukierunkowane na praktycznie wszystko. Niektórzy z nas zmagają się z lękiem przed zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia), inni wprost przeciwnie – odczuwają silny strach przed otwarta przestrzenią (agorafobia). Jedni boja się pająków (arachnofobia), kotów (ajlurofobia), psów (kynofobia) a ktoś inny mierzy się ze strachem przed śmiercią (tanatofobia) czy nawet zakochaniem się (filofobia). Wszystkie te fobie są paraliżujące i utrudniają funkcjonowanie w codziennym życiu, ale co zrobić kiedy popada nas ANDROFOBIA? Tak, androfobia – strach przed mężczyznami…
Przyjrzyjmy się na początek czym dokładnie jest ten konkretny lęk?
Androfobia to naukowa nazwa strachu przed mężczyznami. Pochodzi od greckiego słowa „andros”, które oznacza człowieka, i „fobii”, które oznacza strach lub przerażenie.
Strach przed mężczyznami jest tak samo jak każda fobia, uporczywy i przerażający, irracjonalny i niekontrolowany. Czasem sama obecność mężczyzny może pobudzać nasze lęki i reakcje emocjonalne, a także fizyczne. Profesjonalna interwencja może pomóc złagodzić te objawy.
Objawy, jakie są ?
- Ataki paniki,
- Ogromna chęć ucieczki,
- Wzmożona drażliwość,
- Duszności,
- Podwyższone tętno,
- Kołatanie serca,
- Trudności w skupieniu się,
- Problemy ze snem,
- Mdłości,
- Napięcie mięśniowe
Tak specyficzna fobie, najczęściej powstają z powodu dysfunkcji ścieżek nerwowych mózgu odpowiedzialnych za zachowania obronne. Część naszego mózgu zwana ciałem migdałowatym staje się wtedy nadmiernie pobudzona i nie jest w stanie prawidłowo zredukować naszych reakcji emocjonalnych na pewnego rodzaju wyzwalacze. Androfobia, jak każda fobia, może zrodzić się z różnego rodzaju negatywnych przeżyć, emocji czy też traum, których doświadczanym. I nie ma znaczenia czy traumy te przeżyliśmy jako malutkie dziecko czy jako osoba już dorosła. Fobia rozwija się także z wpływów środowiskowych lub, co warto zauważyć, współwystępujących chorób psychicznych – włączyć tu należy również uzależnienia. Metody leczenia lęków są różne, zwykle jednak obejmują terapię ze specjalistą zdrowia psychicznego oraz ćwiczenia, które pozwala nam się odprężyć i zrelaksować. Samo stosowanie leków jest w takich przypadkach dość rzadkie. Sytuacja zmienia się, gdy dodatkowo fobii towarzyszy depresja. To schorzenia, które niestety wymaga już leczenia farmakologicznego.
Pamiętajmy, że ten strach może mieć poważny wpływ na nasze życie. Androfobia może zmniejszyć naszą zdolność do funkcjonowania w rodzinie, pracy i otoczeniu społecznym.
Dobra wiadomość jest taka, ze niektóre osoby z androfobią pobierają się, ale niestety istnieje także spora grupa osób chorujących na androfobię, która pozostaje samotna.
Androfobie można leczyć. Opcje leczenia obejmują usługi specjalistów psychologicznych. W niektórych przypadkach leki są stosowane jako część programów leczenia. Istnieją książki, audiobooki, e-booki i materiały, które można pobrać z internetu również za darmo. Korzystając z takich materiałów możemy lepiej poradzić sobie z tym lękiem lub nawet go pokonać. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie opcje leczenia mogą nie być odpowiednie lub skuteczne dla wszystkich. Zawsze warto indywidualnie skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie wdrożyć prawidłową dla nas terapię.