Duży, czerwono-brązowy, mięsisty organ po prawej stronie brzucha – wątroba. Niewyczuwalna w dotyku, ponieważ jest chroniona przez klatkę piersiową. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Największym jej zadaniem jest filtrowanie- oczyszczanie krwi pochodzącej z przewodu pokarmowego przed przekazaniem jej do reszty organizmu. Dodatkowo wątroba to organ, który zajmuje się odtruwaniem substancji chemicznych i metabolizuje leki. Innym zadaniem wątroby jest także wytwarzanie białka – ważne dla krzepnięcia krwi i innych funkcji.
Wątroba to najciężej pracujący organ w naszym ciele. Kiedy przestaje działać prawidłowo z różnych powodów, może to mieć spore konsekwencje dla naszego zdrowia. Większość chorób wątroby niestety daje ciche – niejednoznaczne objawy. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać objawy potencjalnego problemu z naszą wątrobą. Jak w większości przypadków, tak i w przypadku chorób wątroby, są one łatwiejsze do opanowania jeśli zostaną wcześnie wykryte.
Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?
- Zażółcenie oczu i skóry – czyli żółtaczka,
- Swędząca skóra,
- Siniaki pojawiające się łatwiej niż wcześniej,
- Ciągłe i uporczywe zmęczenie, apatia, senność
- Mdłości,
- Wymioty,
- Ból w prawym podbrzuszu,
- Spadek apetytu,
- Obrzęk w okolicach kostek, łydek i brzucha,
- Ciemny mocz,
- Blady bądź krwawy, ewentualnie czarny-smolisty stolec,
- Gorączka,
- Niewyjaśniona utrata wagi,
- Ból stawów,
- Biegunka,
Choroby wątroby mogą być dziedziczne lub spowodowane różnymi czynnikami, które uszkodziły nasz organ, np.: wirusy, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy otyłość. Niezależnie od przyczyny, wczesne leczenie najczęściej dale szanse na pełne wyleczenie. Pamiętajmy, że wątroba to jedyny organ w naszym organizmie, który potrafi się zregenerować.
Jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek z powyższych objawów powinniśmy zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeżeli objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub się nasilają.
Pamiętajmy też, że wiele z tych objawów pokrywa się z innymi, nie zawsze poważnymi schorzeniami.