Z badań wynika, że przytłaczająca większość Polaków zmaga się z nie doborem witaminy D. Większość z nas niestety nawet nie podejrzewa, że brakuje nam tej cennej substancji. Jak każda witamina, także i ta, jest niezbędna dla naszego zdrowia. Witamina D to taki składnik odżywczy, który spożywamy w pokarmie ale jednocześnie jest to także hormon, który wytwarza nasz organizm. Jest więc prohormonem. Witaminy to substancje, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć. Wymagają przyjmowania w diecie lub suplementacji. W tym przypadku organizm potrafi sam wytworzyć witaminę D, ale również przyjmujemy ją w diecie i możemy w razie potrzeby suplementować.
Co więc wiemy o tej jednej z najważniejszych dla ludzkiego organizmu witamin?
Przede wszystkim jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Wspomaga organizm w wchłanianiu i zatrzymywaniu takich składników odżywczych jak fosfor czy wapń. A co za tym idzie dba o utrzymanie naszych zdrowych zębów i kości. Badania dowodzą, że witamina D może nam pomóc w szybszym zwalczeniu infekcji. Pomaga łagodzić stany zapalne, a nawet zmniejszyć wzrost komórek rakowych. Zmniejsza ryzyko stwardnienia rozsianego czy chorób serca. Z badań wiemy także również, że witamina D, nie bez znaczenia jest w walce z depresją i ogólnie pomaga regulować stan emocjonalny.
Jakie są źródła tej drogocennej dla naszego zdrowia witaminy?
Najlepszym źródłem witaminy D są oczywiście promienie słoneczne. Jednak łapanie promieni słonecznych w nasłonecznionym pokoju czy przez szybę samochodu niestety nie pomoże w uzupełnieniu zapotrzebowania na witaminę D, ponieważ szyba całkowicie blokuje promieniowanie ultrafioletowe. Zaznaczyć jednak trzeba, że zaopatrzyć cały nasz organizm w dzienną całkowitą dawkę jakiej potrzebuje nasz organizm, jest niezwykle trudne i wymaga bardzo dużego zróżnicowania jadłospisu i raczej nie obejdzie się bez codziennej obecności ryb w naszym menu. Ale witaminę D znajdziemy nie tylko w rybach, które faktycznie mają jej znaczące ilości, zwłaszcza ryby tłuste. Przoduje tu węgorz (wędzony i świeży), śledź (w oleju, świeży) a także szprot, pstrąg, łosoś, makrela czy tuńczyk. Bogaty w witaminę D jest tran – olej z wątroby ryb, głównie dorszowatych. Innym bogatym źródłem w witaminę D jest nabiał. Jajka są bardzo cennym źródłem, szczególnie żółtka. Nie małe jej ilości znajdziemy w serach, mleku i śmietanie. Im większa zawartość tłuszczu w produkcie nabiałowym, tym więcej znajdziemy w nim także witaminy D. Kolejne produkty, które pomogą nam uzupełnić zapotrzebowanie na tą witaminę to mięso oraz podroby. Najwięcej znajdziemy jej w wątróbce wieprzowej, baraninie a także w wieprzowinie. Źródłem witaminy D3 jest też mięso drobiowe – indyk, kurczak – zwłaszcza części tłuste takie jak udko czy podudzie. Zauważyć należy, że owoce i warzywa nie są źródłem witaminy D. Ciekawe jest natomiast to, że niewielkie ilości witaminy D znajdziemy w grzybach. Uzupełniamy jej poziom zjadając borowiki, kurki i pieczarki.
Jakie są oznaki niedoboru ?
Przede wszystkim pojawiają się częstsze infekcje, choroby – zwłaszcza jeśli ciągle się przeziębiasz czy chorujesz na grypę, warto zbadać poziom witaminy D w organizmie. Nasilenie uczucia zmęczenia, to także sygnał alarmowy. Ból kości, bóle pleców czy mięśni, depresja, a nawet źle gojące się rany i częste złamania kości, to wszystko powinno nas skłonić do zbadania naszego poziomy witaminy D. Dodatkowo możemy zaobserwować wypadanie włosów i przybieranie na wadze. Niedobór witaminy D jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Należy kontrolować jej poziom i ewentualnie uzupełniać braki dostępną w aptekach suplementacją. Jednak nawet suplementacja powinna odbywa się po konsultacji z lekarzem, gdyż przedawkowanie Witaminy D jest równie groźne jak jej niedobór.