O nadmiernym zatrzymywaniu się wody w organizmie słyszał chyba każdy. Powszechnie także wiadomo, że nasze ciało składa się głownie z wody. Około 70% naszego ciała to właśnie nic innego jak woda. Problem z nadmiernym zatrzymywaniem się wody w naszych organizmach zaczyna się w momencie, kiedy nasz poziom nawodnienia nie jest zrównoważony, wtedy automatycznie nasze ciało ma tendencję do jej gromadzenia.
Często latasz samolotem? Masz problemy z układem hormonalnym? A może preferujesz dietę, w której występuje spora ilość soli? Wszystkie te czynniki sprzyjają nadmiernemu gromadzeniu się wody. Nie pomaga także siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Przyjrzyjmy się więc czynnikom sprzyjającym nadmiernemu zatrzymywaniu się wody w organizmie bliżej:
- Latanie samolotem nieodzownie wiąże się ze zmianami ciśnienia, do tego podczas lotu jesteśmy zazwyczaj przez dłuższy czas skazani na pozycję siedzącą,
- Zbyt długie stanie lub siedzenie powoduję, że zaczynamy odczuwa skutki grawitacji, która utrzymuje krew w dolnych kończynach, aby więc pobudzić nasze krążenie do prawidłowej pracy, musimy zaplanować przerwy, które pozwolą nam na chociaż krótki spacer,
- Dieta – zbyt bogata w sód również przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie – dlatego uważajmy z solą kuchenną, słonymi przekąskami, żywnością wysoko przetwarzaną, jedzeniem typu fast food oraz z napojami alkoholowymi,
- Zbyt mała ilość płynów przyjmowana w ciągu dnia – najlepiej około 1,5 – 2 litry,
- Choroby serca – osłabione serce pompuje krew znacznie wolniej, a to ma wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie,
- Zakrzepica żył głębokich,
- Przyjmowanie niektórych leków, może dawać efekty uboczne, takim efektem może być nadmierne gromadzenie się wody,
- Ciąża – a konkretnie zwiększenie wagi w czasie ciąży może dawać efekty w postaci zatrzymywania wody.
- Zmiany i wahania hormonalne
Objawy takiego procesu można bardzo łatwo i szybko zaobserwować. Najczęściej czujemy się bardziej ociężali, mniej zwinni, przybieramy na wadze, a panie zauważają cellulit wodny.
Objawy zatrzymywania płynów są różne i zależą od obszaru, którego dotyczą. Wspólne obszary obejmują podudzia, ręce, brzuch i klatkę piersiową. Objawami jakie możemy zaobserwować mogą być:
– wydęcia,
– sztywność stawów,
– wahania wagi,
– zmniejszona ilość produkcji i wydalania moczy w ciągu dnia,
– obrzęki różnego typu
Obrzęki jednaj najczęściej umiejscowione są w kończynach – stopach i dłoniach, a objawy które temu towarzyszą to przede wszystkim ból tych kończyn i widoczny obrzęk. Mogą pojawić się zmiany w kolorze skóry i opuchnięta skóra może stać się błyszcząca. Aby sprawdzić czy mamy do czynienia z takim obrzękiem należy nacisnąć opuchnięty obszar przez około 30 sekund. Jeśli po zwolnieniu pozostanie wgłębienie, jest to oznaka nagromadzonego płynu.
Wiele przypadków takich obrzęków ustępuje samoistnie po zmianie trybu życia na bardziej aktywny, zmianie diety na ograniczającą sód i uzupełnianiu prawidłowej ilości płynów. Jeśli jednak mimo takich zmian, nasz problem nie znika, lub wręcz się nasila należy udać się do lekarza, gdyż problem może być głębszy, a zatrzymywanie się wody w naszym ciele nie będzie przyczyną naszych problemów a jedynie ich objawem.