Zatoki oczyszczają, nawilżają i ogrzewają powietrze, które wdychasz, dodatkowo w połączeniu z nosem stanowią pierwszą blokadę dla wirusów, bakterii oraz alergenów. Dzięki temu błona śluzowa Twoich dróg oddechowych jest w dobrej formie i nie ulega podrażnieniom. Zapalenie zatok to często lekceważone schorzenie, które nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Zapalenie zatok – co to jest ?
Wentylacja zatok odbywa się przy każdym wdechu i wydechu. Jeśli jednak kanaliki łączące zatoki z jamą nosową stają się niedrożne wówczas zastój powietrza nasila wydzielanie śluzu, który z kolei zamienia się w wydzielinę ropną.
Bez ujścia oraz dostatecznej wentylacji szybko rozwijają się tam bakterie i wirusy. Jest to początek procesu zapalnego, który może mieć podłoże:
- bakteryjne,
- wirusowe,
- alergiczne.
Zapaleniu zatok mogą towarzyszyć ogólne osłabienie, brak apetytu, niekiedy gorączka, uczucie ogólnego rozbicia i senność.
Trzy rodzaje zapalenia zatok
- Ostre – trwa do 3 tygodni i pojawia się sporadycznie, np. raz, dwa razy w roku,
- Podostre – trwa od 3 tygodni do 3 miesięcy,
- Przewlekłe – trwa >3 miesiące i często się powtarza.
Zapalenie typu 1 i 2 jeśli nie są leczone wcale lub jeśli są leczone w nieodpowiedni sposób, mogą przerodzić się w zapalenie przewlekłe, dlatego każdą infekcję zatok należy wyleczyć do końca. Niedoleczone zatoki mogą doprowadzić do poważnych powikłań takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy też ropień mózgu.
Domowe sposoby na zatoki
Sól
Super sposobem wspomagającym leczenie zatok są okłady z gorącej soli. Do płóciennego woreczka wsyp sól kuchenną, dokładnie zawiąż i podgrzej w piekarniku lub na patelni. Przykładaj do czoła – uważaj aby się nie poparzyć. Takie okłady powtarzaj kilka razy dziennie. Kiedy pod wpływem temperatury zatoki zaczną się udrażniać pamiętaj, aby delikatnie oczyszczać nos.
Herbatka ziołowa
Jeśli cierpisz na zapalenie zatok, doskonałym pomysłem jest popijanie herbatki ziołowej przyrządzonej z ziela bratka polnego oraz liści orzecha włoskiego wymieszanych w równych proporcjach. 3 łyżki mieszanki ziołowej należy zalać 3 szklankami wody. Zagotować, odstawić na 15 minut do naciągnięcia a następnie przecedzić i przelać do termosu. Herbatkę pij ciepłą między posiłkami.
Płukanie zatok
Natychmiastową ulgę przyniesie Ci płukanie zatok, które usunie nadmierną wydzielinę. Jest to bezpieczny zabieg, który z powodzeniem możesz wykonać w domu. Wykorzystaj do tego zestawy, które są dostępne w aptekach i zazwyczaj składają się z:
- buteleczki do płukania nosa i zatok,
- saszetek z chlorkiem sodu do sporządzenia roztworu wodnego.
Chlorek sodu rozpuść w letniej przegotowanej wodzie. Nachyl się nad zlewem i przechyl głowę w taki sposób aby jedna dziurka nosa była skierowana w górę, druga w dół. Włóż końcówkę butelki do dziurki, która jest skierowana ku górze i bardzo powoli zacznij wlewać wodę do nosa.
W tym czasie zacznij oddychać przez nos lub też mów cały czas „kikikiki” to sprawi, że płyn przepłynie przez nos do zatok i nie będzie wpływał do gardła. Jeśli resztki płynu wpadną do ust i gardła nie połykaj ich, tylko wypluj.
Po wypłukaniu jednej dziurki, powtórz czynność przechylając głowę w drugą stronę, tak aby wypłukać drugą dziurkę. Wydmuchaj delikatnie nos, pamiętając aby oczyszczać najpierw jedną dziurkę a potem drugą – nie należy oczyszczać obu dziurek jednocześnie. Powtarzaj zabieg 3-4 razy dziennie przez ok. 5 dni.
Inhalacje na zatoki
Przydatnym sprzętem do wykonania inhalacji jest nebulizator. Jeśli go nie posiadasz, nie obawiaj się. Nie musisz w niego inwestować, aby wykonać równie skuteczny zabieg. Potrzebujesz jedynie miski z gorącą wodą, ręcznika i odpowiednich preparatów. Inhalacje będą skuteczne tylko wówczas, jeśli będziesz je powtarzać przez kilka dni. Najlepiej od 5 do 7.
Najprostsze inhalacje wykonasz wsypując sól do gorącej wody. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie jednego z olejków eterycznych będziesz mogła wykorzystać ich właściwości przeciwbakteryjne. Pamiętaj, że olejki eteryczne są bardzo skondensowane, dlatego jednorazowo dodawaj do wody tylko kilka kropli. Polecamy olejki:
- kamforowy,
- eukaliptusowy,
- sosnowy,
- lawendowy,
- majerankowy.
Jeśli uporasz się z zapaleniem zatok zadbaj o to, aby nie dopuścić do kolejnej infekcji. Pomyśl o oczyszczaniu organizmu – przewlekłe zapalenie zatok to stan, któremu bardzo często towarzyszy ogólne osłabienie organizmu, wychłodzenie spowodowane niehigienicznym trybem życia i często też niewłaściwą dietą.
Po wyleczeniu ostrego stanu infekcji przeprowadź kurację oczyszczającą dobrym pomysłem jest np. dieta oparta na kaszy jaglanej, czy też dieta oczyszczająca dr Dąbrowskiej. Pamiętaj, że po infekcji organizm jest osłabiony i oczyszczaj organizm stopniowo, najlepiej we współpracy ze sprawdzonym dietetykiem.
Dobrym pomysłem jest także codzienne nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej, w biurze, salonie, sypialni. Jeśli jednak z jakichś względów korzystanie z profesjonalnego nawilżacza jest niemożliwe, rozłóż na kaloryferze mokry ręcznik. Wyszperaj w internecie podróżne nawilżacze powietrza lub po prostu wdychaj parę 2-4 razy dzienne.
Artykuł Zapalenie zatok – jak poradzić sobie z problemem? pochodzi z serwisu Ciekawa Kobieta.
źródło: https://www.ciekawakobieta.pl/zapalenie-zatok/